wypadek w pracy

Bezpieczeństwo placów budowy

Opublikowany on Lip 23, 2013 in odszkodowanie, wypadek w pracy

Bezpieczeństwo placów budowy

Państwowa Inspekcja Pracy wprowadziła w 2009 roku program „Szanuj życie – bezpieczna praca na wysokościach”. Wypadek w pracy na dużych wysokościach bardzo często kończy się dla budowlańca tragicznie. Szacuje się,  że co drugie śmiertelne zdarzenie na placu budowy przytrafia się nowozatrudnionemu pracownikowi. Program „Szanuj życie – bezpieczna praca na wysokościach” polega na przeprowadzaniu inspekcji bezpieczeństwa na konkretnej budowie wraz ze wskazaniem wszelkich niedociągnięć i rozwiązań, które zwiększą bezpieczeństwo pracowników. Kiedy zastosowane zostaną wszelkie wskazówki tak, aby żaden wypadek w pracy na wysokości nie mógł się zdarzyć, inspektor Państwowej Inspekcji Pracy kontroluje wprowadzone zmiany w zakresie bezpieczeństwa wykonywania czynności zawodowych i wystawia budowie specjalne świadectwo pozytywnego ukończenia programu. Każdy przedsiębiorca z branży budowlanej może zgłosić swoją budowę do programu w okręgowym Inspektoracie Pracy. Od momentu uruchomienia projektu inspektorzy skontrolowali już i zapewnili bezpieczeństwo na kilku tysiącach placów budowy w całej Polsce.

Czytaj dalej

Dlaczego warto się ubezpieczać?

Opublikowany on Lip 2, 2013 in odszkodowanie, wypadek w pracy

Dlaczego warto się ubezpieczać?

Dlaczego warto się ubezpieczać? W jakich sytuacjach jest to niemal konieczne, a w jakich tylko wskazane? Ubezpieczenia mają to do siebie, że nie wszyscy chętnie je wykupują. Ludzie często łudzą się, że ich samych nie może spotkać nic złego. Niestety, mogą się potem gorzko rozczarować. Odszkodowanie po wypadku, które wypłaci nam ubezpieczyciel może przesądzić o naszym losie. Jeśli poniesiemy wówczas znaczny uszczerbek na zdrowiu, to będą nam potrzebne pieniądze na leczenie oraz rehabilitację. Jeśli nie posiadamy żadnych oszczędności, to możemy mieć wówczas ogromny problem. Ubezpieczenia nie są zazwyczaj jakoś strasznie drogie. Warto je wykupywać zwłaszcza wtedy, kiedy wybieramy się na urlop do jakiegoś odległego kraju. Również, kiedy wykonujemy niebezpieczny zawód, bezwzględnie powinniśmy się zabezpieczyć na wypadek jakiegoś nieszczęśliwego wypadku. Tak naprawdę praktycznie zawsze lepiej jest mieć wykupioną polisę. Kiedy się człowiek zabezpieczy, to jest po prostu spokojniejszy.

zamówienia publiczne Producent naklejek samoprzylepnych Drukarnia Booklet oferuje druk naklejek i etykiet z własnym nadrukiem lub logo Czytaj dalej

Zawody o podwyższonym ryzyku

Opublikowany on Cze 30, 2013 in komunikacyjne, odszkodowanie, wypadek w pracy

Zawody o podwyższonym ryzyku

Istnieje cała grupa zawodów, podczas wykonywania których łatwiej o wypadek w pracy niż dla przykładu w trakcie czynności związanych z pracami biurowymi i typowo umysłowymi. Zawody o podwyższonym ryzyku to przede wszystkim wszelkie prace wykonywane na wysokościach. Wypadek w pracy zdarza się zatem dość często na placach budowy i podczas wszelkich innych czynnościach zarobkowych wykonywanych na dużych wysokościach – czyszczenie dużych, przeszkolonych budynków, kominiarstwo, zakładanie billboardów, wymiana dachówek itd. Każdemu, kto ucierpiał podczas wykonywania pracy zarobkowej przysługuje odszkodowanie oraz leczenie finansowane z polisy ubezpieczeniowej. Wypadek w pracy może spowodować okresową lub trwałą niezdolność do pracy, o której orzeczeniu decyduje lekarz.

Czytaj dalej

Wypłata odszkodowania

Opublikowany on Cze 14, 2013 in komunikacyjne, odszkodowania, odszkodowanie, powypadkowe, wypadek w pracy

Wypłata odszkodowania

Zdarza się, że ubezpieczyciele zwlekają z wypłatą odszkodowania lub zaniżają jego wartość. Niewielu ludzi jest wstanie samodzielnie dochodzić swoich roszczeń. Część z nich po prostu rezygnuje z walki o swoje pieniądze i zadowala się tym, co oferuje mu towarzystwo ubezpieczeniowe. Jeśli uważamy, że odszkodowanie po wypadku, które nam przyznano jest zdecydowanie za małe, warto jest pomyśleć o skontaktowaniu się z prawnikiem, który ma doświadczenie w rozwiązywaniu tego typu spraw. Czasami dla specjalisty w tej dziedzinie jest to banalnie proste, a przeciętny człowiek nie ma pojęcia, jak się do tego zabrać. Niektórzy prawnicy pracują za prowizję, która stanowi część uzyskanych pieniędzy i w przypadku nie uzyskania odszkodowania od ubezpieczyciela nie musimy im nic płacić. Warto przeliczyć, czy taka inwestycja się nam opłaca. Z pewnością nie powinniśmy zbyt pochopnie rezygnować z dochodzenia swoich roszczeń, ale nie zawsze jest to opłacalne przedsięwzięcie. Do walki o małe kwoty zazwyczaj nie warto zaprzęgać zawodowych prawników.

Czytaj dalej

Wypadek zawodowego kierowcy

Opublikowany on Maj 19, 2013 in odszkodowanie, wypadek w pracy

Wypadek zawodowego kierowcy

Wraz ze wzrastającym z roku na rok natężeniem ruchu drogowego tragiczny bilans wypadków drogowych jest coraz gorszy. Wypadek w pracy zawodowego kierowcy często tłumaczy się jego przemęczeniem wynikającym z przymusu długotrwałej pracy bez odpoczynku lub pokonywania jednorazowo bardzo długich tras. Kierowcy, zarówno poruszający się w granicach administracyjnych naszego kraju, jak i wykonujący spedycję międzynarodową mają obowiązek poruszania się po drogach z włączonym tachometrem. Obrotomierze, czyli tachometry samochodowe, wykazują ilość obrotów wału korbowego silnika na minutę. Na podstawie analogowego zapisu z tachometru wykazać można także czas pracy kierowcy oraz godziny i okres odpoczynku wymaganego przez Kodeks Pracy. Kierowcy ciężarówek, autokarów wycieczkowych czy dalekobieżnych autobusów PKS są wyposażeni przez przedsiębiorcę w urządzenia tachograficzne i właściwe dla konkretnego modelu tzw. wykresówki, czyli papierowe wkłady, na których zapisywane są obroty silnika oraz ewidencja czasu pracy. Wypadek w pracy za kierownicą, które wynika z przemęczenia oraz łamania zasad Kodeksu Pracy zdarza się coraz rzadziej dzięki obowiązkowi zamontowania sprawnego tachometru. Przewoźnik jest zobowiązany do przechowywania wykresówek co najmniej przez rok kalendarzowy.

Czytaj dalej